slajdsajt1

slajdsajt1

slajdsajt2

slajdsajt2

slajdsajt4

fotototo

18. Куп ШСРС је завршен

Извјештај

о одржаном 18. Купу Републике Српске за 2013. годину

 

Увод

Осамнаести Куп Републике Српске у шаху одржан је у Бањи Дворови од 15. до 17. новембра 2013. године.

Организатор 18. Купа је био ШС РС, а технички организатор ШК „Пантери“ из Бијељине. Такмичаре је угостио хотел „Свети Стефан“ Бања Дворови.

На 18. Купу РС учествовало је 17 екипа што представља досадашњи рекорд овог такмичења. Екипе су биле разврстане у три групе:

  1. – Сениори (7 екипа)
  2.  – Сениорке (4 екипе)
  3. – Фестивалска група (6 екипа)

 

Судијски посао на Купу су обавили: међународни судија Владо Стојановић, републички судија Небојша Радосављевић и клубски судија Лало Перић.

 

Свечано отварање

Отварање 18. Купа је почело интонирањем химне „Моја Република“.

Церемонију свечаног отварања је водила шахисткиња Новка Марјановић из Дворова, која је уводну ријеч дала организатору овог такмичења испред ШСРС, господину Влади Стојановићу који је поздравио све учеснике и захвалио им се на одзиву овом традиционалном такмичењу. Потом је говорио члан ИО ШСРС, господин Раде Јаворић из Приједора, који је најавио организовање сениорског првенства РС у шаху, највјероватније у Приједору до краја године. Потом је на говорницу изашао директор Јавне установе „Бања Дворови“ господин Петар Матић, који је пожело свим учесницима пријатан боравак у Дворовима и пуно успјеха на такмичењу, којег је на крају и свечано отворио.

Након тога приступило се традиционално богатом културно-уметничком програму са рециталом,играма и пјесмама српске духовне традиције у извођењу младих чувара ове традиције из Дворова и околине.

На техничкој конференцији утаначене су све појединости и такмичење је могло да почне.

 

Учесници 18. Купа

Као што је напоменуто у уводу, на такмичењу се пријавило 17 екипа у којима је наступило укупно 39 такмичара.

Абецедни списак играча:                                          

Бр             Име                       Екипа                          Плоча

1       Анђелић Боро              ШК“Шамац“ Шамац   5

2       Билић Владимир         ШК „Горски Термаг“ Рогатица     1

3       Бирчаковић Миле        ШК „Дрина“ Зворник  3

4       Благојевић Стојан        ШК“Шамац“ Шамац   3

5       Боројевић Драгољуб ШК „Дрина“ Зворник   2

6       Бошковић Мирко        ШК „Батковић“ Каравласи   4

7       Бркић Милан               ШК „Горски Термаг“ Рогатица     3

8       Ђерић Ненад               ШК „Горски Термаг“ Рогатица     5

9       Дивљак Зоран              ШК „Рудар“ Приједор         3

10     Ђорђић Војислав         ШК „Батковић“ Каравласи   3

11     Елез Синиша                ШК „Пантери“ Бијељина      2

12     Фонтан Тихомир         ШК „Пантери“ Бијељина      5

13     Илић Илија                  ШК „Пантери“ Бијељина      4

14     Илић Здравко              ШК „Дрина“ Зворник  4

15     Ивановић Драгослав ШК „Горски Термаг“ Рогатица       2

16     Јаворић Игор               ШК „Рудар“ Приједор         4

17     Јаворић Раде                ШК „Рудар“ Приједор         6

18     Јошило Драган  ШК „Батковић“ Каравласи   1

19     Јовановић Жељко        ШК „Братунац“ Братунац    1

20     Јовић Зоран                 ШК „Батковић“ Каравласи   5

21     Мићић Владо               ШК „Дрина“ Зворник  6

22     Михаљчић Коста         ШК“Шамац“ Шамац   6

23     Наранчић Владо          ШК „Рудар“ Приједор         2

24     Пандуревић Миро       ШК“Шамац“ Шамац   1

25     Панџић Љубиша          ШК „Пантери“ Бијељина      6

26     Писаревић Горан         ШК“Шамац“ Шамац   2

27     Полетан Ранко    ШК „Батковић“ Каравласи   2

28     Росић Радован    ШК „Горски Термаг“ Рогатица     4

29     Рунић Зоран                ШК „Пантери“ Бијељина      1

30     Савић Миодраг           ШК „Дрина“ Зворник  1

31     Савић Перо                  ШК „Дрина“ Зворник  5

32     Седлак Никола     ШК „Рудар“ Приједор      5

33     Станојевић Милорад   ШК „Братунац“ Братунац    4

34     Стојановић Добрисав  ШК „Рудар“ Приједор         1

35     Стојановић Ђорђе        ШК „Братунац“ Братунац    3

36     Стојановић Марко           ШК „Братунац“ Братунац          2

37     Тодоровић Радо              ШК „Батковић“ Каравласи        6

38     Тонковић Роберт             ШК „Пантери“ Бијељина  3

39     Товирац Михајло            ШК“Шамац“ Шамац         4

 

Резултати

18. Куп РС играо се по Бергер систему у све три групе:

-Сениори 7 кола (због непарног броја екипа, свака екипа је била по једном слободна)

-Сениорке 6 кола двокружно

-Фестивалска група 5 кола

Темпо игре је био 30 минута по играчу за читаву партију

             

Сениори – коначна табела

Екипа

Партије

+

=

МБ

Поена

Mj.

ШK „Дрина“ Зворник

6

4

2

0

10

18

I

ШK „Рудар“ Приједор

6

4

1

1

9

17

II

ШK „Г. Термаг“ Рогатица

6

4

1

1

9

14

III

ШK „Братунац“ Братунац

6

3

2

1

8

13

IV

ШK „Шамац“ Шамац

6

1

1

4

3

8,5

V

ШK „Пантери“ Бијељина

6

1

0

5

2

9,5

VI

ШK „Батковић“ Каравласи

6

0

1

5

1

4,5

VII

 

 

 

Сениорке – коначна табела

Екипа

Партије

  +

  =

  –

МБ

Поена

Мј.

ШШ „Основац“

Билећа

6

4

2

0

10

13

I

ШК „Рудар“

Приједор

6

3

2

1

8

13

II

ШК „Дворови“

Дворови

6

2

2

2

6

11

III

ШК „Пантери“

Бијељина

6

0

0

6

0

0,5

IV

 

 

Фестивалска група – коначна табела

Екипа

Партије

  +

  =

  –

МБ

Поена

Мј.

„Велемајстор“

Брчко

5

4

1

0

9

17

I

„Пензионер“

Бијељина

5

4

1

0

9

16

II

„Марк трејд“

Брчко

5

3

0

2

6

12

III

„Велика рокада“

Дворови

5

2

0

3

4

8

IV

„Каравласи“

Батковић

5

1

0

4

2

5

V

„Светозар Глигорић“ Бијељина

5

0

0

5

0

3

VI

 

 

 

Награде и признања

За три првопласиране екипе у свим групама додијељени су пехари, медаље и дипломе  ШС РС.

Најуспјешнији појединци награђени су пригодним наградама (обележено масним словима):

-Сениори-

1. табла

Мј

Име

Екипа

Бод.

%

Партије

1

Билић Влдимир 

ШК „Г.Термаг“Рогатица

3,5

70

5

2

Стојановић Добрис

ШК „Рудар“ Приједор

3

60

5

3

Јовановић Жељко 

ШК „Братунац“ Братунац

3

60

5

4

Рунић Зоран 

ШК „Пантери“ Бијељина

1,5

30

5

5

Полетан Ранко 

ШК „Батковић“ Каравласи

1,5

25

6

2. табла

Мј

Име

Екипа

Бод.

%

Партије

1

Стојановић Марко 

ШК „Братунац“ Братунац

5

83

6

2

Боројевић Драгољуб 

ШК „Дрина“ Зворник

4

67

6

3

Наранчић Владо 

ШК „Рудар“ Приједор

3,5

58

6

4

Ивановић Драгослав 

ШК „Г.Термаг“Рогатица

3,5

58

6

5

Писаревић Горан 

ШК „Шамац“ Шамац

2,5

42

6

6

Елез Синиша 

ШК „Пантери“ Бијељина

1,5

25

6

3. табла

Мј

Име

Екипа

Бод.

%

Партије

1

Дивљак Зоран 

ШК „Рудар“ Приједор

5,5

92

6

2

Бирчаковић Миле 

ШК „Дрина“ Зворник

4

67

6

3

Бркић Милан 

ШК „Г.Термаг“Рогатица

3,5

58

6

4

Тонковић Роберт 

ШК „Пантери“ Бијељина

3

50

6

5

Стојановић Ђорђе 

ШК „Братунац“ Братунац

2,5

42

6

6

Благојевић Стојан 

ШК „Шамац“ Шамац

2

33

6

7

Јовић Зоран 

ШК „Батковић“ Каравласи

0,5

10

5

4. табла

Мј

Име

Екипа

Бод.

%

Партије

1

Јаворић Игор 

ШК „Рудар“ Приједор

4

67

6

2

Илић Здравко 

ШК „Дрина“ Зворник

3,5

70

5

3

Товирац Михајло 

ШК „Шамац“ Шамац

3

50

6

4

Росић Радован 

ШК „Г.Термаг“Рогатица

2

33

6

5

Станојевић Милорад 

ШК „Братунац“ Братунац

1,5

25

6

 

 

 

-Сениорке-

1. табла

Мј

Име

Екипа

Бод.

%

Партије

1

Ђукић Сандра 

ШК „Рудар“ Приједор

5

83

6

2

Бендераћ Ана 

ШК „Дворови“ Дворови

5

83

6

3

Суџум Наташа 

ШШ „Основац“ Билећа

1,5

25

6

4

Станкић Анастасија 

ШК „Пантери“ Бијељина

0,5

8,3

6

2. табла

Мј

Име

Екипа

Бод.

%

Партије

1

Попадић Мирјана 

ШШ „Основац“ Билећа

5,5

92

6

2

Нешић Драгана 

ШК „Рудар“ Приједор

4

67

6

3

Милановић Јована 

ШК „Дворови“ Дворови

2,5

42

6

3. табла

Мј

Име

Екипа

Бод.

%

Партије

1

Попадић Милица 

ШШ „Основац“ Билећа

5,5

92

6

2

Пливчевић Ивана 

ШК „Рудар“ Приједор

3,5

58

6

3

Томић Јелена 

ШК „Дворови“ Дворови

3

50

6

 

 

-Фестивалска група-

1. табла / ВМ Стојановић Далибор – 4 поена из 4 партије

2. табла / Микановић Сандро – 4 поена из 5 партија

3. табла / Илић Славиша – 4,5 поена из 5 партија

4. табла /  Мишовић Марко – 4,5 поена из 5 партија

 

 

Услови такмичења

Моје мишљење, као и мишљење учесника 18. Купа РС у шаху је да су услови које је обезбиједио хотел „Свети Стефан“ прворазредни. Сала за игру је довољно велика, одлично освјетљење, без буке а хотелско особље веома љубазно и предусретљиво.

 

Дисциплина и друга запажања

Дисциплина учесника као и гледалаца током читавог такмичења била је на завидном нивоу. Домаћин првенства обезбиједио је простор за такмичење потребним ивентаром, декорацијама и веома свечаним и пригодним програмом на отварању и затварању такмичења.

Овај 18. Куп је одлично медијски пропраћен и то на неколико ТВ кућа: БН телевизији, Слобомир, РТРС.. Неколико учесника такмичења је дало своје изјаве за ове медијске куће, а међу њима и једна од најмлађих учесница, осмогодишња Анастасија Станкић из Бијељине.

Радио извештаја није било, међутим све појединости и резултати са такмичења су ажурно објављивани на званичном сајту ШСРС, уз мноштво фотографија и видео снимака.

 

Брзопотезни турнир

По први пут на овој манифестацији одржан је брзопотезни турнир. Организатор је обезбиједио скроман наградни фонд од двојице донатора.

Учешће на овом турниру узело је 15 шахиста и двије даме, одиграно је осам кола, а судили су Перо Лалић и Небојша Радосављевић.

Побједник је Фиде мајстор из Зворника, Добрисав Стојановић.

Коначна табела:

Мј

СНо

 

Име

ФЕД

Ртг

Бод.

ТБ1

ТБ2

ТБ3

1

3

ФМ

Стојановић Добрисав

БИХ

2369

7

35

28

29,5

2

5

ФM

Стојановић Марко

СРБ

2294

6

37

27

25,5

3

1

ГM

Стојановић Далибор

БИХ

2508

5,5

38

27

23,8

4

2

ИM

Рунић Зоран

БИХ

2424

5

40

29

25

5

7

ЖВM

Бендераћ Ана

СРБ

2229

5

37

27

19,3

6

8

ФM

Пурић Ненад

БИХ

2210

5

31

25

15,5

7

6

ФM

Пандуревић Миро

КРО

2270

4,5

32

23

12,8

8

10

 

Савић Петар

БИХ

2046

4

37

27

15

9

15

 

Јовановић Жељко

СРБ

0

4

35

26

13,5

10

4

ФM

Наранчић Владо

БИХ

2319

4

28

22

12

11

12

 

Дивљак Зоран

СРБ

0

4

27

21

11

12

17

 

Товирац Михајло

БИХ

0

4

27

20

9

13

9

ЖИM

Ђукић Сандра

СРБ

2157

3,5

38

28

14,3

14

13

 

Илић Здравко

СРБ

0

3,5

27

20

7,5

15

14

 

Јаворић Игор

БИХ

0

3,5

26

20

7,25

16

11

МК

Илић Илија

АУС

1941

2

28

20

3,75

17

16

 

Перић Давид

СРБ

0

1,5

26

19

1,75

 

Затварање 18. Купа

Награде на свечаном затварању су уручивали овом редом:

Илија Илић за фестивалску групу, Раде Јаворић за сениорке и Владо Стојановић код сениора, који је такође уручио и награде за појединце по таблама.

Након уручивања свих награда и признања, бираним ријечима се обратио Владо Стојановић, захваливши се свим учесницима ове успјеле шаховске манифестације, пожелевши да се ускоро поново окупимоо на неком сличном такмичењу под окриљем ШС РС. Свим учесницима је пожелео срећан пут и прогласио 18. Куп РС у шаху за 2013. годину затвореним.

 

Бијељина, 18. Новембар 2013.

knez2013Извјештај поднио:

Директор 18. Купа РС

Владо Стојановић

За још детаља кликнути на  -Страница Купа-

Одговорите





Кадетска такмичења

24. кадетско и омладинско РС Бања Дворови 2017, од 7. до 9. априла

РАСПИС

.

batumi2016

17. рапид и блиц првенство Европе, 19. – 23. јун 2017, Будва

.РАСПИС

 

Школско првенство Европе, 10. – 20. јун, Будва

РАСПИС

 

 

 

 

 

 

 

Следећи догађаји

Премијер лига БиХ 24.08. -31.08. 2017 Сарајево

Спортско лето Параћин, 7. до 14. јул 2017

Аматерско првенство Европе, 09. – 17. 06. 2017, Ниш

РАСПИС

Екипно Европе за ветеране, Нови Сад 24. 06. – 4. 07. 2017

Екипно првенство Европе-Крит 27.10. – 7.11. 2017

Ускоро- нови дигитални шаховски сат

нови дигитални шаховски сат